Ce face foarte bine social media
"Dă-mi like la infracțiune!"
Știi pentru ce e foarte bun social media? Pentru autodenunțuri!
Mă amuz în ultima vreme când văd știri cu interlopi care se dau în gât unii pe alții pe TikTok iar apoi ajung în procese pe bune. Sau “jmekeri” care se filmează când conduc cu 200 km/h într-un sătuc, trecând pe lângă o școală, pe unde pasc vaci… iar apoi postează online 🤦♂️
Piedone! Noul meu erou care a spus la un podcast că el a condus 10 ani fără permis. Asta vreau să văd. Politicieni influenceri. Să înceapă, din greșeală, să se dea de gol online cu căcaturile pe care le fac.
Și așa nu avem încredere în poliție. Să stea polițiștii toată ziua la birou, pe TikTok, să caute infractori.
Să vedem politicieni care fac “get ready with me”:
“Hai să îți arăt cum mă îmbrac pentru manipularea alegerilor! Dar nu înainte de a vă arăta ce am în cutiile de pantofi. Haha!”
Să facă challenge-uri de genul:
Cuvântul zilei de azi: delapidare!
Apropos de asta:
Știi cum îl cheamă pe manelistul care fură de la stat?
Bogdan De la Pidare.
Se întâmplă și la alții:
Un adolescent francez din Singapore riscă să meargă la închisoare pentru o glumă. În Singapore, autoritățile sunt foarte stricte cu sănătatea publică, iar el s-a postat pe Instagram cum a lins un pai dintr-un dozator de sucuri și la pus înapoi. Cu textul “Orașul nu e sigur!”
Pentru tine clar nu e sigur orașul dacă te duci la pușcărie pentru o glumă.
Social media a reușit performanța să transforme fiecare om în propriul său martor, procuror și probă principală din dosar. 😅
Zi bună,
Mocanu




